obal alba

Gathering of Drummers 2CD

Slet bubeníků

Indies MG / 2005
Žánry: alternative, electronic, world music
MAM278
CDSkladem: >5 ks 199 Kč

O ALBU

Záznam přenesený na toto 2CD byl pořízen 3. října 2004 v Laterně Magice, v Praze. Koncert se konal jako součást festivalu Struny podzimu. Na albu se sešli tito muzikanti:
Pavel Fajt – drums, dholl, voice
Chris Cutler – drums (někdejší tahoun pražské Alternativy)
Miloš Vacík – congas, timbales, djembt´, berimbau, caxixi, pandeiro, agogo-bells, repeniq, apito, brasilian and cuban percussions, voice (Sluneční orchestr, Tam Tam orchestra)
Alan Vitouš – log drums, bougarabou, darbuka, djembe, kalimba
Miloš Dvořáček – drums (V. R. M., Čikori, Druhá tráva)
Jim Meneses – midi marimba, sample maps; except: drums and percussion (on flying bull)
Hearn Gadbois – dumbek, zirbaghali, frame drums, riqq, heart of jesus, foot percussion
Tereza Petrášková – shakers, maracas, agogo-bells, chimes, brasilian and cuban percussions, voice
Elvis Kititi – drum-mbunda ya basonge, vocal, percussion, voice
Ivan Acher – fono vox, samplers, voice (ruchař a experimentální divadelník)
Milan Cais – accented drums (Tata Bojs)
Ondřej Smeykal – didgeridoo
Filip Topol – keyboards (Psí vojáci)
Urna Chahar-Turgchi – voice (mongolská operní pěvkyně)
Josef Klíč – violoncello (spolupracovník Karla Vepřeka, Ivana Magora Jirouse, člen Janáčkovy opery ND)
Skladby CD1:
1. Sun Dance  12:25
2. Euro tango   5:14
3. Matamali  5:01
4. Kumbala  3:50
5. Urna II.  7:50
6. Six Hands  4:10
7. Flying Bull 4:22
t.t. 43:03
 
Skladby CD2:
1. Urna solo 3:19
2. Moon Dance  8:33
3. Montuno  5:01
4. 4 th Chakra  2:50
5. Cowboy song  6:43
6. Reggae samba  8:20
7. Kalimba Good Bye  10:06
t.t. 45:04
Výčet těchto muzikantů jistě hovoří sám za sebe. Za zmínku stojí i krátký exkurz do historie tohoto projektu.První ročník Sletů bubeníků proběhl v roce 2002 z iniciativy Pavla Fajta a Romka Hanzlíka (agentura AMP). Na počátku byla jednoduchá idea: Pozvat na jedné straně přední české invenční bubeníky, na straně druhé renomované zahraniční hudebníky z různých žánrů, kultur a různého vnímání hudby na týdenní tvůrčí dílnu a iniciovat tak vytvoření unikátního uměleckého díla – společné kompozice, jejíž výsledkem je živý koncert rytmických nástrojů. Slet bubeníků chtěl  zahrnovat všechny hudební směry, překlenovat rozdíly mezi kulturami a přístupy k tvorbě, navodit jiskřivou tvůrčí atmosféru  a následně ji přenést na pódium.
Výsledek tohoto prvního Sletu byl fenomenální. Obecně bývá také skoro pravidlem, že vidět profesionální muzikanty zapojené v projektu, který jim dovoluje vyskočit z vlaku rutinní obživy (jakkoli by bylo zbytečné obviňovat zúčastněné z uměleckého rutinérství) a zcela se oddat kouzlu okamžiku, bývá zážitkem. Zde to platilo dvojnásob; už kvůli tomu, že před prvním veřejným vystoupením bylo jen pár dní na sezkoušení programu. Skloubení schopnosti maximální improvizace s maximální kázní a ohleduplností k ostatním na pódiu zavdalo na maximální dojem. Ti, kdo byli přítomni této neřízené i obdivuhodně ukázněné spoušti rytmů, mohli hovořit o zážitku srovnatelném s atmosférou kmenových rituálů, ryzím kontaktu se samotnou prapodstatou hudby.

Pavel Fajt, umělecký vůdčí duch Sletu bubeníků upřesňuje: „Mým úkolem je vytvořit jednoduchý koncept a dosáhnout během několika hodin, které jsou před koncertem určeny na zkoušku, relaxovaný, veselý a chápající tým. Inspirací se stanou mj. prostory, kde se koncert koná, jeho akustika a atmosféra, stejně jako celkové hraní ovlivní komunikace s diváky.“  Celkem se na pódiích rozezní dle odhadu Pavla Fajta jedna až dvě tuny nástrojů - bicích souprav, činelů, mnoha etnických bubnů a elektroniky.


O NÁKUPU
INDIES SCOPE
© Indies Records s.r.o.

IČ 17591864     /     Cejl 825/20, Zábrdovice, 602 00 Brno