Dvě nahrávky, dva světy, jedna hudba a nekonečná vášeň. Hudba jako spojnice mezi časem, která propojuje tradici a současnost. Hrubá Hudba jsou dvě alba propojené jednou myšlenkou. První pod názvem Hrubá Hudba je pohledem muzikanta Jiřího Hradila (Tata Bojs, Umakart, Kafka Band, Lesní zvěř) na tradiční horňáckou hudbu, její propojení s ostatními žánry a zároveň rozvinutí směrem k současným hudebním světům. Nahrávku Hlasy starého světa pak připravil horňácký primáš Petr Mička a představuje nejstarší a nejvýraznější zpěváky současného Horňácka natočené na originálních místech regionu převážně v přirozených akustických prostorech. Na dvojalbu se podílely tři desítky interpretů. Vedle Horňácké muziky Petra Mičky a Jiřího Hradila například zpěváci a hosté Martin Hrbáč, Martin Čambal, Dušan Holý, Anna Šajdlerová, Katarzia, Kato nebo Jaroslav Rudiš.
„Ještě to tady je! Je co rozvíjet! Z čeho čerpat a na co být hrdý!“ Slova Jiřího Hradila jakoby byla protknuta celým projektem, který spolu s Petrem Mičkou připravoval od roku 2016. Na třicet umělců se postupně zapojilo do práce na Hrubé Hudbě, která vyústila ve dvě části, dvě nahrávky, které se vzájemně doplňují: „Jedna by možná potěšila milovníky nejryzejšího horňáckého folkloru, zatímco nad druhou by se rozplývali fanoušci world music, kteří sázejí na propojení tradice s rapem, elektrickými nástroji a především moderní (post)produkcí. Jenže až spojení obou polovin do jednoho celku dělá z Hrubé Hudby jedinečné dílo. Ta dvě alba jsou zdánlivě postavena na kontrastu, ale o tom, jak moc se doplňují a jak jedno druhé obohacuje, svědčí už to, jak zajímavé a funkční by bylo prohození jejích názvů. Vždyť Hlasy starého světa přinášejí hudbu skutečně syrovou, hrubou. A Hrubá Hudba pod vrstvami současných přístupů nechává promlouvat hlas starého světa, hlas tradice, hlas z kořenů…,“ píše v průvodním slově hudební publicista Milan Tesař.
Album Hrubá Hudba
Jiří Hradil se v Hrubé Hudbě soustředil na nové uchopení horňáckých písní - rozvinutí, umocnění a posunutí do jiných poloh než folk-rockových. „Každou píseň jsem pojal jinak a rozptyl zpracování je od ambientu, vážné hudby, elektroniky, popu až po prvky hip-hopu. Šlo mi hlavně o nenásilné - neprvoplánové uchopení, kde posluchač přirozeně prochází různými hudebními světy, ve kterých je hlavním pánem horňácká píseň a jí je vše podřízeno.“ Ve studiu se tak sešli nejen famózní muzikanti z Horňácka, ale i Katarzia, Kato, Miloš Rejsek, Jaroslav Rudiš a další.
Album Hlasy starého světa
Deska Hlasy starého světa zrcadlí projevy horňáckého hudebního folkloru nikoliv jen z pohledu věku interpretů, ale především z hlediska kontinuální pěvecké (a hudecké) tradice, která se skrze starší nositele přenáší do dalších pokolení a rezonuje svým starosvětským podáním i ve světě dnešním. Petr Mička v průvodním slově CD přiznává, že „na nahrávce se zhmotnila moje dlouholetá myšlenka zachycení nejvýraznějších nositelů pěvecké tradice na Horňácku, zejména starší generace.“ Anna Šajdlerová, Martin Čambal, Martin Hrbáč, Dušan Holý, Martin Zálešák je jen část seznamu pěveckých osobností, které na této nahrávce můžete slyšet.