Na Valašsku od pradávna zněly písničky - vyjadřovaly touhu, radost, lásku, bolest i žal ... Svou průzračností a rázovitostí si uchovaly přitažlivost až do dnešní doby.
I nám učarovaly - a tak jsme v roce 1990 pro potěšení založili cimbálovou muziku a pojmenovali ji podle nedalekého kopce Soláň, který je pro svou atmosféru právem nazýván valašským Olympem. Domácké vyhrávání se brzy změnilo v pravidelné zkoušky, vystupování při různých příležitostech a koncertování na festivalech u nás i v zahraničí. Společně s taneční skupinou, která vznikla o 4 roky později, zpracováváme písně, tance a tradice z oblasti Valašska.
Odměnou za naši vytrvalost a píli bylo naše první nahrávání ve studiu Českého rozhlasu Ostrava. V roce 1994 jsme vydali kazetu valašských písní o robotě s názvem "Nebude nám dycky tak", o rok později jsme ve spolupráci s cimbálovou muzikou Technik dali vzniknout krásným moravským lidovým koledám, soubor písní dostal název "Při Betlémě na salašu". V roce 1998 vyšlo další sólové album písní "pijáckých, špásovných aj iných" s názvem "A tož jakú ...". Gajdošská muzika v témže roce přispěla nahrávkou na profilové album sedmi moravských gajdošských seskupení, které dostalo název "Gajdovali gajdoši ...". V roce 2000 se fonotéka z naší dílny rozrostla o další v pořadí již pátý titul "Valaské pěsničky", který vyšel v edici vydavatelství Gnosis Brno, jež uceleně mapuje moravský folklór.
Sotva se rok s rokem sešel, tak na vánoce 2002 se podařilo pokřtít šestý hudební projekt nazvaný jak jinak než "Koleda nám nastala ... ". Další CD Soláně z roku 2005 "Dobře je s muzigú..." je putováním s valašskou pěsničkou tak, jak život Valachů provázela. CD vyšlo pod "křídly" vydavatelství Indies Records Brno a vysloužilo si nominaci na cenu FOSKAR 2006 v kategorii Album roku. Nominaci v kategorii Zpěvák roku si vyzpíval také náš dlouholetý člen a zpěvák Pavel Ptáček. Poslední CD muziky Soláň se jmenuje "Dyž sem byl malučký" a podílelo se na něm hned několik špičkových cimbálových muzik - Soláň z Rožnova, Danaj ze Strážnice a Technik z Ostravy. Je věnováno netradičně dětem - děti na něm zpívají lidové písničky z Moravy.